Ekonomi

Şimşek: Enflasyon Temmuz’da Piyasa Beklentileriyle Uyumluydu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Temmuz ayında mali tedbirler, kur gelişmeleri ve fiyat artışlarının etkisiyle piyasa beklentileri doğrultusunda enflasyonun yıllık yüzde 47,8 olduğunu belirterek, “Yıllık enflasyon başlayacak. para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 ortasından itibaren düşüşe geçecek.” terimini kullandı.

Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Temmuz ayı enflasyon rakamlarını sosyal medya hesabından değerlendirdi.

Açıklanan yıllık enflasyonun piyasa beklentileri ile uyumlu olduğuna değinen Şimşek, “Mali tedbirler, kur gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle Temmuz ayında enflasyon yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşti. Geçiş dönemindeyiz. Enflasyonun düşürülmesi ile fiyat istikrarının hedeflendiği dönem Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyonun düşmeye başlayacağı değerlendirmesini yaptı.

Mali disiplinle enflasyonla mücadele sürecini destekleyeceklerini belirten Şimşek, politikalarının temel amacının orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmek olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu