İş

Paris’te Türkiye Yatırım Yüzyılı temalı bir resepsiyon düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri Burak Dağlıoğlu’nun katılımıyla Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde “Türkiye Yatırım Yüzyılı” temalı resepsiyon düzenlendi.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Daimi Temsilcisi Kerem Alkin, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, Türk girişimciler ve Fransız ve Resepsiyona Türk iş dünyası katıldı. o yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü vesilesiyle Paris’te Fransız iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirtti.

Türkiye’nin Fransa ile ekonomik ilişkilerine büyük önem verdiğini belirten Dağlıoğlu, “Fransa, 2022 yılında Türkiye’nin en büyük 7. ihracat ve 8. büyük ithalat ortağı oldu ve ikili ticaret hacmi 19 milyar dolara ulaştı.” ifadesini kullandı.

Dağlıoğlu, 2002 yılından bu yana Fransa’dan Türkiye’ye 8 milyar doları aşkın doğrudan yatırım girişi olduğunu ve 1700’e yakın Fransız şirketinin Türkiye’de faaliyet göstermeye devam ettiğini kaydetti.

Burak Dağlıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı olan Türk Yüzyılına girerken, tüm enerjimizle başta Fransa olmak üzere uluslararası yatırımcıları ülkemize davet etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

“Paris VivaTech’te bu hafta (teknoloji fuarında), ülkemizin yatırım ortamını ve girişimcilik ekosistemini tanıtmak için ofisimizin liderliğinde 16 girişimci ile Türkiye standındayız.” Dağlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin Türkiye ekonomisine her alanda değer katan teknolojiye dayalı yatırımları desteklediğini belirtti.

Büyükelçi Ali Onaner de Türkiye’ye yatırım konusunu görüşmek üzere büyükelçilikte bir toplantıya geldiklerini söyledi.

Onaner, Paris’te düzenlenen teknoloji fuarı VivaTech’i ziyaret ederek genç Türk girişimcilerle bir araya geldiklerini hatırlattı.

Bu genç Türk girişimcilerin ve girişim şirketlerinin yatırıma aday olduğuna işaret eden Onaner, Fransa’nın her zaman Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında yer aldığını kaydetti.

Fransız İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (MEDEF) uluslararası kanadı Genel Müdürü Philippe Gautier, Türk girişimcilerle çalışmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Türk girişimcilerin güzel işler yaptığına değinen Gautier, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Türk ve Fransız iş dünyasını bir araya getirmek için yapacakları çok iş olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu