Haber

Alman gazetesinden itiraf: Türklerin oy kullanmasını zorlaştırdık

Almanya’da federal hükümet, gurbetçilerin oy kullanmasını zorlaştıracak bir adım attı ve ülkenin bazı bölgelerinde sandık kurulmasına izin vermedi.

Almanya’da Türklerin sandık başına gitmesini zorlaştırmak için alınan bu karar, bir Alman gazetesinde açıkça kabul edildi.

Frankfurter Allgemeine, ‘Frankfurt Başkonsolosluğu önünde büyük kalabalık’ başlıklı haberinde ‘Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmak isteyen Türklerin oy verme iradesi güçlü görünüyor’ifadeleri kullandı.

“UZUN YOLCULUKLARIN VE BEKLEME SÜRELERİNİN KEYFİNİ ÇIKARACAKSINIZ”

Alman gazetesi, oy kullanma noktalarının sınırlı olduğuna dikkat çekti ve “Uzun yolculuklara ve bekleme sürelerine katlanmak zorundasınız.”söz konusu.

Türkiye’nin bu noktaların sayısını artırmak için girişimlerde bulunduğunu hatırlatan Frankfurter Allgemeine, haberinde şu ifadelere yer verdi;

‘Yolculuğu kısaltmak ve Frankfurt’u rahatlatmak için Limburg ve Fulda’da sandık açma talepleri de reddedildi. Her gün yaklaşık 5 bin Türk’ün oy kullanmaya geldiği Kennedyallee’deki Başkonsolosluk önünde özellikle uzun kuyrukların olmasının sebeplerinden biri de bu.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu